روغن خالص مورینگا

روغن مورینگا

روغن مورینگا از دانه های مورینگا اولیفیرا ، یک درخت بومی کوه های هیمالیا گرفته شده است. تقریباً از تمام قسمت های درخت مورینگا ، از جمله بذر ، ریشه ، پوست ، گل و برگ آن ، می توان برای اهداف تغذیه ای ، صنعتی یا دارویی استفاده کرد.

به همین دلیل ، گاهی از آن به عنوان “درخت معجزه” یاد می شود. با اشاره به شکل غلافهای بذر آن ، درخت طبل نیز نامیده می شود.

از روغن مورینگا نیز بعضاً به عنوان روغن بن یاد می شود زیرا دارای مقادیر زیادی اسید بهنیک است و احتمالاً پایدارترین نوع روغن شناخته شده برای انسان است. در طب سنتی ایران به آن روغن بان می گویند که طبعی گرم دارد.

روغن مورینگا از دانه های درخت مورینگا حاصل می شود. بذرها یک پوسته خارجی دارند که از هسته داخلی دانه محافظت می کند. مغز دانه به طور متوسط حاوی 40٪ روغن از نظر وزنی است. روغن به طور معمول با فشرده سازی بذرهای مورینگا در یک پرس سرد استخراج می شود. روغن مورینگا تولید شده در این روش بهترین کیفیت ممکن را داراست.

برای استخراج مقادیر بیشتر روغن بیشتر از دانه ها ، برخی از تولید کنندگان بذرها را گرم کرده و از حلال ها استفاده می کنند. این عمل مقدار روغن به دست آمده را تقریباً 50٪ افزایش می دهد.روغن مورینگا تیم تخصصی ایران مورینگا از روش پرس سرد حاصل می شود.

ویژگی های روغن مورینگا چیست

روغن مورینگا(روغن بان) سرشار از اسیدهای چرب امگا و آنتی اکسیدان  توکوفرول های قدرتمند( مانند ویتامین E ) و استرول های آرام بخش است که باعث تسکین و محافظت از پوست می شود.

آنتی اکسیدان ها به عنوان نگهدارنده های طبیعی عمل می کنند و آن را به یک روغن پایدار در برابر خشکی مقاوم می کنند و ماندگاری بیشتری دارند. این بدان معناست که روغن مورینگا در برابر اکسیداسیون به شدت مقاومت دارد. همچنین سرشار از تری گلیسیرید اسید اولئیک است و به همین دلیل اغلب با روغن زیتون مقایسه می شود.

بذر درخت مورینگا همچنین دارای 73٪ اسید اولئیک ، اسید چرب دیگر است که به آن خواص مفید دیگری می بخشد که بعداً در مورد آن بحث خواهیم کرد. همچنین از نظر مواد مغذی غنی از اسیدهای پالمیتولیک و لینولئیک است و حاوی ویتامین های A و C و مواد مغذی نیز می باشد.

پایداری حرارتی آن بیشتر از روغن سویا ، آفتابگردان ، کلزا و روغن پنبه دانه است

این روغن دارای رنگ زرد روشن-سبک بوده و بوی مطبوع و ملایمی دارد.

 روغن مورینگا به دلیل ویژگی های سبک ، خشک ، مایع و تیز بودن ، توانایی اسرارآمیز و منحصر به فردی در نفوذ به پوست و سم زدایی از آن دارد.

خواص و کاربرد های روغن مورینگا

زمانی که صحبت از مواد اولیه مراقبت از پوست می شود، شاید قفسه های پر از ظروف شیشه ای تصویر کنید. برای مرطوب کردن ، شفاف سازی ، کاهش لکه های تیره ، داشتن مزایای ضد پیری یا کمک به ساخت کلاژن نیاز به صبر و زمان کافی دارید.معجون حفظ زیبایی و مراقبت از پوست قرن هاست که در اختیار دوستداران بوده و مصرف می شده است. 

خواصی که روغن مورینگا (روغن بان) داشته برای حکما و دانشمندان آنقدر واضح بوده که جهت درمان بسیاری از بیماری ها و مراقبت های پوست و مو از این روغن شگفت انگیز استفاده می بردند. بذر روغن مورینگا در کتب طب سنتی با نام حب البان ذکر شده و روغنی که از این بذر استخراج می شود به روغن بان مشهور می باشد.

زکریای رازی در کتاب الحاوی در مورد روغن بان چنین نوشته : روغن بان آثار ظاهر شده در صورت را که ناشی از فضولات بدن و رطوبت لبنی می باشد جلا می دهد و زگیل ها و آثار سیاه را که پس از التیام زخم ها به وجود می آیند از بین می برد.بیشتر بخوانید.

در طب آیرودا هم در مورد روغن مورینگا مطالب بسیار زیادی نگارش شده و برای سم زدایی و پاکسازی بدن و درمان آکنه بسیار مورد توجه بوده است. در کتب یونانی و رومی هم نشانه های حضور این روغن شگفت انگیز با نام بن اویل (BEN OIL) برای درمان بیماری ها زیاد است.

مقادیر فراوان اسید اولئیک موجود در روغن مورینگا (بان) می تواند موجب آبرسانی و جلوگیری از پیری پوست گردد.

از روغن مورینگا می توان برای پخت و پز، مراقبت از پوست،مراقبت از مو و دفع مواد زاید بدن از طریق مالشی استفاده کرد.

  

پخت و پز :

دانه های مورینگا منابعی از پروتئین ها ، لیپیدها ، چربی ها ، ویتامین های محلول و آنتی اکسیدان ها هستند. پروتئین ها به ویژه از نظر لیزین ، اسیدهای آمینه گوگرد و تریپتوفان ضعیف هستند. می توان دانه ها را مانند آجیل مصرف کرد که در این صورت حاوی مقادیر زیادی ویتامین C و مقادیر متوسط ویتامین های گروه B و مواد معدنی رژیم غذایی هستند. 

روغن دانه مورینگا ثبات حرارتی ، اکسیداتیو و سرخ کردنی مناسبی دارد . 

 

 

روغن مورینگا پخت

مطالعاتی برای فهمیدن تأثیر روش استخراج روغن – دما و زمان ذخیره سازی بر روی خصوصیات فیزیک و شیمیایی روغن مورینگا انجام شد. نتیاج جالب توجه و بسیار مهم بودند. نتیجه نشان می دهد که روغن مورینگا در مقایسه با روغن های دیگر از پایداری بالاتری برخوردار است در حالی که کمتر هیدرولیز می کند.(1)

روغن خوراکی مورینگا حاوی استرول است که نشان داده شده می تواند در مدیریت کلسترول بدن مفید بوده و باعث کاهش کلسترول بد (LDL) گردد.

ادعا شده ترکیبات دیگری از جمله توکوفرول ها ، کاتچین ها، کوئرستین ، اسید فرولیک و زئاتین که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند در درمان آکنه و مدیریت دیابت موثر است.

روغن مورینگا برای پوست 

افراد با تنوع پوست های مختلف می توانند از این روغن استفاده کنند چرا که روغن مورینگا (بان) مشابه روغنی است که به طور طبیعی توسط پوست تولید می شود.

اثراتی که روغن مورینگا بر روی پوست دارد شامل موارد زیادی است که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 

1-مانع محافظتی برای پوست شما ایجاد می کند 

روغن مورینگا ترکیبی منحصر به فرد از اسیدهای چرب است که در تشکیل و نگهداری غشای سلول درون لایه شاخی (لایه ای از پوست که مانعی برای محیط ایجاد می کند و نفوذ پذیری را تنظیم می کند) اساسی هستند.

علاوه بر این ، این اسیدهای چرب همچنین دارای خاصیت نرم کنندگی ، روان کننده و ضد التهاب هستند که به شما در بازیابی روغن های طبیعی پوست و محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی کمک می کند.

2- ترمیم پوست آسیب دیده ناشی از آلودگی 

صرف نظر از محل اقامت شما ، طیف وسیعی از آلاینده ها در محیط شما وجود دارد. این آلاینده ها به لایه های عمیق اپیدرم نفوذ کرده و بر تعادل در یکپارچگی ساختاری پوست تأثیر می گذارند. بنابراین ، با قرار گرفتن در معرض آلودگی ، ظرفیت دفاعی پوست مختل می شود.

آلاینده ها و ذرات ریزگرد به تدریج  آنتی اکسیدان های موجود در پوست را تخلیه کرده و احساس خشکی در پوست ایجاد می کند. این ذرات همچنین عملکرد سطح محافظتی را مختل کرده و آبرسانی به پوست را به خطر می اندازند.

مشخصات فیتوشیمیایی مورینگا نشان می دهد که این ماده غنی از اسیدهای چرب (به طور عمده اسید اولئیک) و آنتی اکسیدان است که سطح محافظتی پوست را بازیابی می کند . محتوای غنی از اسید اولئیک همچنین تضمین می کند که پوست حتی اگر در معرض آلودگی باشد ، پوست مرطوب باقی می ماند.

3-به عنوان یک روغن ضد پیری کار می کند

شاید تاکنون متوجه شده باشید که این روغن مورینگا بهترین خاصیت ضد پیری را دارد. این روغن غنی از مواد مغذی و مملو از آنتی اکسیدان است که به مهار فعالیت رادیکال های آزاد کمک می کند ، بنابراین روند پیری را کند می کند.

همچنین به از بین بردن چین و چروک و جلوگیری از افتادگی پوست صورت کمک می کند. وفور ویتامین C  در روغن مورینگا به تثبیت کلاژن کمک می کند ، که به نوبه خود به کاهش خطوط ریز و ترمیم سلول های آسیب دیده پوست کمک می کند.(1)

4-باعث درخشش طبیعی پوست شما می شود

روغن مورینگا به مبارزه با مشکلات پوستی مانند خستگی کمک می کند و ترشح چربی را تنظیم می کند ، در نتیجه اثرات نامساعد آلودگی بر روی پوست شما را از بین می برد. این روغن ویژه با تصفیه پوست به آشکار شدن درخشش طبیعی خود کمک می کند. پوست خود را به آرامی با دو تا سه قطره روغن مورینگا مخلوط شده با چند قطره روغن زیتون ماساژ دهید. همچنین می توانید برای کاهش مشکلات پوستی ، چند قطره به کرم یا لوسیون مراقبت از پوست روزانه خود اضافه کنید.(1)

5-با آکنه مقابله میکند ، به از بین بردن لکه های تیره کمک می کند:

روغن مورینگا همچنین به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده و ضد میکروبی بسیار خوبی که می تواند آکنه را درمان کند ، شناخته شده است. این محصول تولید سبوم اضافی را تنظیم می کند و از مسدود شدن  منافذ توسط  آلودگی و باکتری جلوگیری می کند. اگر پوست بی عیب و نقص میخواهید ، سه قطره روغن مورینگا را با مقدار کمی روغن نارگیل مخلوط کرده و این مخلوط را روی آکنه ، جوش های سرسیاه ، خراش و زخم برای بهبود سریع بمالید.(1)

6-پوست شما را تمیز و جوان می کند:

روغن مورینگا (روغن بان)به لطف محتوای 72 درصدی اسید اولئیک ، یک پاک کننده خارق العاده پوست با اثرات تصفیه کننده و سم زدایی است. این روغن همچنین حاوی گوگرد است که به ساخت کراتین طبیعی در پوست کمک می کند و به شما در حفظ جوانی کمک شایانی میکند.

7-پوست خشک را تغذیه میکند

 روغن مورینگا به نرم شدن پوست خشک و حفظ رطوبت پوست کمک می کند. با مواردی مانند درماتیت ، اگزما و پسوریازیس مبارزه می کند. روغن مورینگا همچنین برای رطوبت رسانی به  لبهای خشک و منقبض مناسب است.(1)

8-این باعث تسکین درد می شود و به آرامش کمک می کند

جالب است که می توانید دو قطره روغن مورینگا به آب گرم حمام خود اضافه کنید. استحمام با این آب استرس را از بین می برد ، بدن شما را تمیز می کند ، به شما آرامش روانی می دهد و خستگی را از بین می برد. ماساژ بدن فقط با چهار قطره روغن مورینگا مخلوط با روغن بادام می تواند به کاهش درد روماتیسمی ، کاهش التهاب با خواص ضد التهابی آن ، از بین بردن مایعات اضافی بدن از طریق ادرار ، محافظت از بدن در برابر عفونت های مضر و تقویت ایمنی بدن کمک کند.

9-آفتاب سوختگی را درمان کنید

روغن مورینگا به دلیل خاصیت تسکین دهنده و ضد التهابی ، یک درمان ایده آل برای آفتاب سوختگی است.  روغن را به آرامی به ناحیه آسیب دیده بمالید ، باعث آرامش درد و کاهش التهاب و ناراحتی می شود. همچنین می تواند به همین روش برای درمان گزش و نیش حشرات استفاده شود.

از مزایای روغن مورینگا همچنین می توان به کیفیت ضد عفونی کننده طبیعی و خاصیت ضد التهابی اشاره کرد که باعث می شود روغن بان به درمانی ایده آل برای بریدگی جزئی ، سوختگی و بثورات پوستی تبدیل شود. به آرامی درد را تسکین می دهد ، التهاب را کاهش می دهد و روند بهبود را تقویت می کند.

مقاله منتشر شده در مجله بین المللی داروسازی و علوم دارویی نشان داد که روغن مورینگا می تواند به محافظت در برابر آفتاب کمک کند. محققان دریافتند که این روغن حاوی SPF است که می تواند در فعالیت موثر ضد آفتاب موثر باشد. این مطالعه نشان می دهد که مورینگا می تواند یک ماده ضد آفتاب فعال باشد یا همچنین می تواند برای تقویت قدرت به فرمولاسیون دیگر ضد آفتاب اضافه شود. پیشنهاد نمی شود روغن مورینگا را مستقیماً روی پوست خود بمالید و در آفتاب بپزید ، اما می تواند یک افزودنی عالی به ضد آفتاب های طبیعی باشد.(1)

10- پاشنه های ترک خورده شما را نرم و التیام می بخشد

روغن مورینگا با داشتن محتوای شگفت انگیز ویتامین A ، E و C و بسیاری از آنتی اکسیدان ها ، پوست پاشنه های خشک و دردناک شما را نرم می کند ، پوست ترک خورده را تغذیه و ترمیم می کند و باعث بازسازی سلول ها و رشد سلول های جدید می شود.

چند قطره روغن بان را روی پاشنه های ترک خورده خود بمالید و هر روز عصر ، قبل از خواب به آرامی ماساژ دهید.سپس ،جورابهای نرم و کرکی بپوشید (برای حفظ رطوبت) و صبح با آب ولرم و بدون مواد شوینده پای خود را بشویید. نتیج خیره کننده است.

11-به عنوان یک روغن روماتیسمی

روغن مورینگا روغن روماتیسمی خوبی است. این ماده روی مفاصل دردناک ، آرتروز استفاده می شود. می توان آن را مستقیماً استفاده کرد ، یا با دیگر روغن ها ترکیب کرد ( مثل کرچک) . در کاهش تورم و التهاب که تسکین دهنده درد در مفاصل است موثر است. این مورد را می توان در نقرس نیز استفاده کرد.

روغن مورینگا برای مو

پوست سر را مرطوب میکند

روغن مورینگا (روغن بان) واقعاً معروف به روغن ماساژ است. ابتدا موهای خود را خیس کرده و سپس به راحتی مقداری روغن مورینگا را به آرامی بر روی پوست سر خود ماساژ دهید. به این ترتیب به ریشه موهای های شما رسیده و پوست سر شما را مرطوب می کند. برای افرادی که پوست سر خشک دارند ایده آل است.

موهای قویتر

استفاده منظم از روغن مورینگا بر روی موهای شما در واقع می تواند به شما کمک کند تا موهای قوی تری داشته باشید. با رساندن مواد معدنی و ویتامین های مهم به پیازهای مو ، موهای شما را تقویت می کند. این مو از عمق درون شما را جوان می کند.

با شوره سر و موخوره مبارزه می کند

روغن مورینگا همچنین به طور موثری با موخوره و شوره سر مبارزه می کند. روغن را به موهای مرطوب ماساژ دهید و با خواص ضد قارچی خود با شوره سر مبارزه می کند و برای مبارزه با موخوره موهایتان را مرطوب و تغذیه می کند.

قیمت روغن مورینگا

قیمت روغن مورینگا بین 100 تا 1000 دلار متغییر است

برای تهیه روغن ارگانیک مورینگا( روغن بان ) و به طبع آن تعیین قیمت روغن مورینگا ، میوه های خشک و رسیده از مزارع کشت ارگانیک جمع آوری شده و دانه های آن جدا می شود. سپس بذرها فرایندی به نام دكورتیكاسیون را طی می كنند كه در آن لایه بیرونی بذرها جدا می شوند. سپس هسته های بدست آمده را  خشک کرده و در ماشین چرخشی پرس سرد (COLD PRESS) خرد می کنند تا روغن مورینگا بدست آید. سپس این روغن فیلتر شده و بسته بندی می شود تا آماده استفاده شود.

بهترین روش برای تهیه با کیفیت ترین روغن مورینگا، استفاده از روش پرس سرد است. در این روش رعایت نکاتی الزامی است:

  • بذر ها باید کاملا شسته شده وعاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی میکروبی و انگلی باشد.
  • پوسته بذرها به طور کاملا بهداشتی جدا گردد – دمای تونل و کارکرد دستگاه پرس سرد نباید از  50 درجه تجاوز نماید.

عواملی  همچون ارگانیک بودن مزارع کشت (عدم استفاده از کودهای شیمیایی و آفت کش ها و سموم ) و برداشت صحیح بذرها- شست وشوی استاندارد برای انگل زدایی و گندزدایی و میکروب زدایی –

 

خشک کردن در هوای آزاد برای رسیدن به رطوبت کمتر از 6 درصد – استفاده از دستگاه پرس سرد مناسب با حجم بذر و پایین نگه داشتن دمای استحصال-تصفیه کردن و خالص سازی روغن در قیمت روغن مورینگا تاثیر به سزایی دارند.همیشه به یاد داشته باشید که روغن بان باید در چنین شرایطی فراهم گردد تا ویژگی ها و خواص خود را داشته باشد.

محصول روغن ارگانیک ایران مورینگا با رعایت پروتکل ها و استاندارد های مدون تیم تخصصی ایران مورینگا در زمره بهترین روغن مورینگا در دنیا می باشد.

زیرا مزارع در مناطق بکر و به دور از آلایند های صنعتی و محیطی قرار داشته و کشاورزان تحت آموزش های مستمر قرار دارند.

 

عضویت
اطلاع از
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
همه کامنتها را نشان بده
مریم
مریم
3 سال قبل

خیلی ممنون واقعا اطلاعات مفیدی ارائه دادید👌

نازنین اشتیاقیان
نازنین اشتیاقیان
3 سال قبل

سلام. من از این روغن استفاده می کنم و واقعا بعد از 2 هفته اثرات خیلی عالی دیدم.برای لکه های پوستی صورتم استفاده کردم.فقط لطفا در حجم های بالاتر هم موجود کنید.سپاس
نازنین اشتیاقیان

احسان پویا
ادمین
3 سال قبل

سلام خدمت شما،
خدارا شکر که موجب خرسندی شما بوده ایم.
بله تلاشمان این است که در حجمهای بالاتر نیز موجود گردد.

احسان پویا
ادمین
2 سال قبل

اکنون روغن با حجم 30 میلی لیتر براس سفارش موجود است

بهزاد هرمزی
بهزاد هرمزی
2 سال قبل

این روغن هم مثل پودرش خوردنیه و خواص داره؟

احسان پویا
ادمین
2 سال قبل
پاسخ به  بهزاد هرمزی

سلام و احترام،
برای مصرف خوراکی ایرادی ندارد ولی عموما برای مراقبت های پوست و مو استفاده می گردد.

زهرا
زهرا
1 سال قبل

زهرا
از روغن مورینگا برای موهام استفاده کردم ‘ بسیار عالی بود.موهام مثله ابریشم نرم می شه.

سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
سوالی دارید؟از من بپرسید
8
0
نظرات شما را دوست خواهند داشت،کامنت بگذارید!x
0