درمان چاقی با مورینگا

مورینگا و چاقی

مورینگا چگونه در درمان چاقی موثر است؟

 مورینگا و چاقی چه ارتباطی دارند؟ ادعای درمان بیش از ۳۰۰ بیماری و قاتل چند نوع سرطان و درمان چاقی برای گیاه مورینگا بی ارتباط نیست،چرا که فواید درمانی و غذایی ،موارد استفاده و خصوصیات بی نظیری دارد که موجب شده سازمان جهانی بهداشت WHO آن را گیاه معجزه بنامد.

پودر مورینگا

رابطه مورینگا و چاقی چیست و چگونه اثر می گذارد؟

چاقی به عنوان بیماری قرن برای درمان نیاز به شناخت بیشتر دارد باید راههای پیشگیری و درمان را بدانیم.

پودر مورینگا به سبب دارا بودن مقادیر فراوان آنتی اکسیدان ،آمینو اسید، فیبر و مواد معدنی باعث تنظیم کلسترول خون و کاهش اثر چاقی و بیماریهای مرتبط با آن می‌گردد.

برای اینکه دریابیم مورینگا چگونه بر درمان چاقی اثر میگذارد ابتدا باید علت چاقی را بررسی کنیم.

مورینگا و چاقی

چرا چاقی خطرناک است ؟

از نظر سازمان جهانی بهداشت یا WHO چاقی تجمع غیر طبیعی یا بیش از حد چربی در بدن، ناشی از سبک زندگی ناسالم و عدم تناسب در رژیم غذایی است. متاسفانه چاقی در بین کودکان و نوجوانان رو به افزایش است. عدم رعایت آداب غذا خوردن موجب چاقی ناشی از غذاهای پرچرب می شود و چاقی ناشی از غذاهای پرچرب به همین صورت باعث افزایش فشار خون، دیابت، آرتروز، بیماریهای قلب، نقرس، سرطان و مشکلات تنفسی خواهد شد.

آنچه که این نوع چاقی در بدن انجام می دهد نه تنها دیس لیپیدمی آتروژنی (انباشت چربی های مضر در بدن) است بلکه در پاتوژنز(محرک) بقیه مولفه های سندروم متابولیک مانند چاقی شکم ، مقاومت به انسولین و فشار خون بالا نیز به مرور زمان اثر می گذارد. به عبارت دیگر یکی از عملکردهای چربی غذاهای پرچرب به این صورت است که بر روی بافت های حساس به انسولین مانند مغز ، کبد ، ماهیچه ها ، قلب و لوزالمعده اثرات منفی و مدت دار می گذارد.

( آیا مورینگا می تواند درمانی برای چاقی باشد؟)

علت چاقی چیست؟

درمان چاقی با مورینگا

شاید باور نکنید اما مهمترین علت چاقی پرخوری و استفاده از غذاهای پرچرب نیست، در واقع مهمترین علت چاقی عدم رعایت آداب غذا خوردن است.

بزرگترین اشتباه رایج در میان بیماران مبتلا به چاقی عدم رعایت آداب غذا خوردن است. حتی افرادی که اقدام به کاهش وزن از طریق نخوردن غذا و کم کردن  غذاهای فست فود می کنند اگر آداب غذا خوردن را رعایت نکنند در معرض بازگشت چاقی هستند.

نگران نباشید این آداب به قدری ساده هستند که همه به راحتی بتوانند انجام دهند.

زندگی امروزی و تلاش برای هماهنگ شدن با روند جهانی به شدت بر سلامتی انسان تاثیر گذاشته است پس مراقب خودتان باشید که در دام تبلیغات و برنامه های زندگی ناسالم گیر نیفتید.

با هم بررسی کنیم آداب صحیح غذاخوردن چیست

آداب غذا خوردن صحیح چیست ؟

 • تا زمانی که گرسنه نشده اید و اشتها برای خوردن ندارید غذا خوردن را شروع نکنید.
 • اگر تاب و تحمل گرسنگی را دارید دو وعده در روز غذا میل کنید،صبحانه و شام . وعده صبحانه مهمترین وعده است،اهمیت شام از وعده ناهار مهمتر و واجب تر است.حتی اگر رژیم لاغری دارید شام نخوردن برای کاهش وزن پیشنهاد علمی و مفیدی نیست. متخصصان حرفه ای تغذیه به هیچ عنوان قطع کردن شام را تجویز نمی کنند.
 • نیم ساعت قبل از غذا و حداقل یک ساعت بعد از غذا مایعات میل نکنید(بیشتر بخوانید). نوشیدن آب،نوشابه،دلستر،دوغ،شربت قبل از وعده غذایی دستگاه گوارش و سیستم خون رسانی را دچار اختلال می کند. اگر نیاز به خوردن دارو داشتید از آب ولرم شده استفاده کنید.آب یخ حس گوارایی دارد اما نتایج خوبی نخواهد داشت.
 • قبل از شروع غذا خوردن اندکی نمک طبیعی بخورید،اسید معده و بلغم را تنظیم می کند.
 • بعد از غذا نیز خوردن اندکی نمک طبیعی یا سرکه خانگی مفید است.
 • به آرامی غذا را در دهان کاملا ریز کرده سپس آن را ببلعید(بیشتر بخوانید). اولین مرحله هضم در دهان اتفاق می افتد پس اجازه دهید بزاق ‌دهان کاملاً با هر لقمه غذایی که می خورید ترکیب شود. غذا را داغ نخورید.
 • در هر وعده از غذاهای متنوع نخورید،خوردن چند نمونه غذا در یک وعده خطر ابتلا به انواع بیماریها را افزایش می دهد.
 • قبل از اینکه سیر شوید دست از غذا بکشید. لقمه هایی که بعد از سیر شدن می خورید به همان اندازه سم وارد بدن می کنید.
 • در وعده ها از سبزیجات استفاده کنید.
 • در وعده شام از خرما و عسل استفاده کنید.
 • به موقع و به اندازه غذا بخورید.

با چاقی چکار کنیم؟

خطر برای دیگران نیست.کمی هوشیارانه و آگاهانه زندگی کردن موجب حفظ بزرگترین سرمایه شما یعنی سلامتی،می شود.

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار چاقی،تغییرات هورمونی و رفتاری–اخلاقی فرد بیمار است.

به این صورت که برای بسیاری از افراد چاق ، تلاش برای پیروی از یک رژیم غذایی خاص ( متعادل ) و اصلاح سبک زندگی دشوار است و ناگزیر برخی افراد به استفاده از روشهای جراحی و یا مکمل های دارویی روی می آورند.

 

به هر حال با سبک زندگی امروزی احتمالاً یا دچار چاقی می شویم یا در معرض آن خواهیم بود. استفاده از داروهای شیمیایی برای کنترل چاقی به دلیل عوارض جانبی متعدد موجود موجب بروز بیماری های متعدد میگردد.(بیشتر بخوانید)

 

استفاده از داروهای شیمایی به غیر از عوارض جانبی متعدد،هزینه های سرسام آور و همچنین بی میلی در خوردن را به همراه دارد.

هیچ دارویی برای کاهش وزن پایدار و دارای حداقل عوارض جوانبی نیست.

راه حل زمانی مفید است که شیوه های زندگی روزمره امروزی را نیز در بر بگیرد.همیشه بهترین راه پیشگیری است زیرا هزینه کمتر،انرژی کمتر و لحظات شادتر نتیجه پیشگیری است. اصلاح سبک زندگی و استفاده از رژیم غذایی متعادل بهترین و موثرترین راه پیشگیری و درمان چاقی است.

افرادی که از رژیم غذایی پر چرب استفاده می کنند،خطر ابتلا به چاقی دارند. تداوم مصرف غذای پر چرب شاخص آتروژنیک را در این افراد افزایش می دهد. شاخص آتروژنیک به عنوان نشانگر اختلالات مختلف قلبی عروقی در نظر گرفته شده است. هر چه این شاخص بالاتر باشد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد.

مورینگا و چاقی

راه کار رژیم غذایی متعادل است

باید در وعده غذایی تعادلی مابین آنچه که میخورید برقرار کنید. استفاده از غذاهای پرچرب و یا غذاهای فاقد چربی هر دو خطرآفرین است.حتی اگر در رژیم لاغری هستید. جایگزین چربی های مضر باید چربی های مفید باشد.نیاز بدن به چربی کاملا حیاتی و ضروری است اما چربی های مفید برای بدن مناسب هستند.

میوه و سبزیجات فیبر و پروتئین فراوانی دارند.

غلات کامل و سویق ها و دانه ها چربی های مفید زیادی دارند.گوشت ماهی و گوشت قرمز پروتئین حیوانی و مواد معدنی دارند.لبنیات کلسیم دارند.روغن های گیاهی منابع چربی غیر اشباع شده هستند و باعث پایین آمدن کلسترول و تامین چربی مورد نیاز بدن می شود.

برای درمان چاقی می توانید چربی مفید را جایگزین چربی مضر در بدن کنید.

چرا مورینگا برای چاقی مفید است؟

پودر مورینگا

مورینگا که به عنوان یک سوپر فود یا مکمل غذایی فوق العاده قلمداد میگردد می تواند جهت برطرف کردن نیاز روزانه بدن به بسیاری از مواد غذایی استفاده گردد. این بدان معنا است که برای رفع نیاز بدن به مواد غذایی کمتری نیاز دارید و عمل گوارش در بدن بسیار بهتر صورت میگیرد.

یکی از راه های مبارزه با چاقی کنترل اشتها و حجم غذایی که می خوریم است.

به عبارتی کار دستگاه گوارش  و سیستم خون رسانی بدن راحت تر و بهتر صورت می گیرد.

نتایج آزمایشات بالینی صورت گرفته جهت درمان چاقی با مورینگا بسیار امیدوار کننده بوده است. برای آن دسته از افرادی که دچار چاقی هستند و در رژیم غذایی محدودیت هایی دارند، مورینگا اولیفیرا یک معجزه  جهت درمان چاقی به حساب می آید.

برگ های مورینگا اولیفیرا دارای پتانسیل محافظت کننده قلبی هستند.

عصاره مورینگا اولیفیرا باعث تنظیم ژن لیپیتین و ژن آدیپونکتین می شود.

این تنظیم باعث کاهش وزن بدن و بهبود شاخص آتروژنیک و شاخص  عروق کرونر می گردد. همچنین باعث بهبود سطح گلوکز و مقاومت به انسولین بدون اثرات سوء بر عملکردهای کبد و کلیه میشود.

همچنین مکمل روزانه مورینگا اولیفیرا ممکن است تشکیل استاتوز کبدی و اختلالات کبد چرب غیر الکلی را معکوس کند.

کاهش لحظه ای آنزیم های سرمی ( SGOT – SCPT  و بیلی روبین کل) توسط عصاره مورینگا اولیفیرا موجب جلوگیری از آسیب کبدی ناشی از رژیم غذایی پرچرب میشود.

لازم به ذکر است وجود فلانوئیدها در مورینگا باعث حفاظت  DNA سلول طبیعی از آسیب شده و ارتقا آپوپتز سلول سرطانی را به دنبال دارد.

اثرات ضد چاقی ، ضد دیابت و ضد آتروژنیک مورینگا اولیفیرا در بهبود  کاهش وزن بدن و بهبود هیپرپلپتینمی ، hypoadiponectinemia  و hyperresistinemia به صورت های مختلف آزمایش شده و نتایج بسیار امیدوار کننده بوده است.

(آیا مورینگا می تواند برای لاغری زنان استفاده شود؟)

چگونه مورینگا بر چاقی اثر میگذارد ؟
از نظر کتب طب سنتی

مورینگا و طب سنتی
کتاب مخزن الادویه اثر حکیم عقیلی خراسانی

در کتب طب سنتی از درخت مورینگا با نام ( درخت بان ) یاد شده است. بذر های آن را ( حب البان ) گویند و خواص بسیاری را برای آن بر شمرده اند.

همچنان که علم پزشکی مدرن در حال آزمایش بر روی پودر برگ های مورینگا است، شواهد نشان میدهد که طبق ادعای سنتی، مورینگا میتواند در درمان چاقی مفید باشد.

 درمان جایگزین مبتنی بر محصولات طبیعی و عصاره های گیاهی به دلیل اثرات منفی حداقل و کارایی آنها در درمان هایپرلیپیدمی در سراسر جهان تایید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از این عصاره ها به عنوان داروی ضد چاقی مورد بررسی قرار میگیرند. خیلی از آنها قدرت درمانی بالایی دارند مثل عصاره برگ مورینگا اولیفیرا.

چاقی علاوه بر اثرات مخربی که بر بدن میگذارد موجب بیماری های دیگری میگردد که به سندرم متابولیک معروف هستند.

پودر مورینگا که از برگهای خشک شده درخت مورینگا به دست می آید خطر ابتلا به چاقی را کاهش می‌ دهد.

مصرف مورینگا در وعده غذایی تا حدود زیادی نیاز بدن به فیبر و پروتئین را جبران می کند. ترکیبات موجود باعث کاهش کلسترول خون ، تری گلیسیرید و میزان LDL میگردد.

همچنین برگ ها حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان ها هستند تا از قلب و کلیه و کبد در برابر بیماری ها محافظت کنند.

املاح معدنی موجود در مورینگا آنقدر فراوان است که برای استفاده در رژیم غذایی چاقی یک پیشنهاد خارق العاده به حساب می آید.

از پودر برگهای مورینگا می توانید جهت رفع سوء تغذیه کمک بگیرید.

عصاره مورینگا راهی آسان و بسیار کاربردی برای درمان چاقی است.

نحوه مصرف مورینگا برای لاغری:

جهت لاغری با مورینگا از دمنوش های زیر استفاده نمایید:

 

 • یک قاشق غذاخوری مورینگا + یک قاشق غذاخوری چای سبز + دارچین به مقدار دلخواه به مدت 10 دقیقه دم بکشد.نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا میل شود.
 • زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل به مقدار دلخواه + هل چهار عدد سابیده شده + یک قاشق غذاخوری مورینگا + در صورت تمایل گل قاصدک به مقدار دلخواه به صورت دمنوش ۱۰ دقیقه دم بکشد.
 • یک قاشق غذاخوری تخم کتان را با یک لیوان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.سپس آب آن را صاف کرده و با یک قاشق غذاخوری مورینگا + مقداری دارچین ترکیب کنید ۱۰ دقیقه دم بکشد و سپس میل نمایید.
 • یک قاشق غذاخوری زیره سبز  + یک قاشق چای خوری میخک  + دارچین نوک قاشق چای خوری + یک قاشق غذا خوری مورینگا به مدت 10 دقیقه دم بکشد میل نمایید.
 • یک قاشق چای خوری آویشن + یک قاشق غذاخوری مورینگا + یک قاشق چای خوری پونه کوهی + یک قاشق غذاخوری مرزنجوش به صورت دمنوش ۱۰ دقیقه دم بکشد و سپس میل نمایید.
 • یک قاشق غذاخوری چای ترش  + دارچین به مقدار دلخواه + ده عدد برگ بو + یک قاشق غذاخوری مورینگا به صورت دمنوش ۱۰ دقیقه دم بکشد.
 • یک قاشق غذاخوری مریم گلی + یک عدد لیمو ترش +یک قاشق چایخوری آویشن + یک قاشق غذاخوری عسل + یک قاشق غذاخوری مورینگا ۱۰ دقیقه دم بکشد میل نمایید.
 • یک قاشق غذاخوری چای سبز + نوک قاشق چای خوری دارچین + دو عدد هل له شده + یک قاشق غذاخوری مورینگا + نوک قاشق چای خوری زردچوبه به مدت 10 دقیقه دم کشیده به صورت دمنوش میل نمایید.

نحوه مصرف مورینگا برای کاهش کلسترول خون:

کاهش کلسترول خون با مورینگا :

 • یک قاشق غذاخوری مورینگا + ده عدد عناب + یک قاشق چایخوری آویشن به مدت ۱۰ دقیقه دم کشیده و یک ساعت بعد از غذا میل نمایید.
 • یک قاشق غذاخوری تخم شوید را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.آب آن را صاف کنید با یک قاشق غذاخوری مورینگا و نوک قاشق چای خوری زنجبیل ترکیب کنید.به مدت ۱۰ دقیقه دم کشیده سپس میل نمایید. اگر مزه تخم شوید دوست ندارید از دو قاشق غذاخوری عرق شوید استفاده کنید.
 • یک قاشق غذاخوری مورینگا + یک قاشق غذاخوری خارمریم + دو قاشق غذاخوری عرق شاتره و اندکی زنجبیل ۱۰ دقیقه دم کشیده یک ساعت بعد از غذا میل نمایید.
 • دو قاشق غذاخوری خرفه تازه + یک قاشق غذاخوری مورینگا + نصف برش لیمو به مدت ۱۰ دقیقه دم کشیده میل نمایید.اگر خرفه دوست ندارید از عرق مرزه یا جعفری استفاده کنید هر کدام یک قاشق غذاخوری کافی است.
 • تخم گشنیز را به مدت ده دقیقه با یک لیوان آب بجوشانید.آب آن را صاف کنید + یک قاشق غذاخوری مورینگا + یک قاشق غذاخوری چای سبز ترکیب کنید ۱۰ دقیقه دم بکشد و سپس میل نمایید .
عضویت
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
همه کامنتها را نشان بده
عاطفه
عاطفه
1 سال قبل

خیلی خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبی که بهمون دادین واقعا مفید بود در پناه خدا برقرار باشید

سبد خرید
 • هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
سوالی دارید؟از من بپرسید
1
0
نظرات شما را دوست خواهند داشت،کامنت بگذارید!x
0