کاشت درخت مورینگا

کاشت درخت مورینگا

چگونگی کشت درخت مورینگا

مقدمه:

کشت درخت مورینگا از آن جهت سودمند است که مورینگا یکی از گیاهان بسیار مفید و از غنی ترین گیاهان در جهان است.  مورینگا برای تامین غذای انسان ، علوفه دام ، دارو ، رنگ ، کمپوست و تصفیه آب پیشنهاد می گردد.

برگهای مورینگا بتاکاروتن بیشتری نسبت به هویج ، پروتئین بیشتری از نخود فرنگی ، ویتامین C بیشتر از پرتقال ، کلسیم بیشتر از شیر ، پتاسیم بیشتر از موز و آهن بیشتر از اسفناج دارد.(۶ فایده مورینگا اولیفیرا)

به اختصار :

  • مورینگا منبع در دسترس مواد مغذی و پروتئینی ضروری در طول سال است. این یک تقویت کننده عالی برای سیستم ایمنی بدن است.
  • وسیله ای برای بهبود و جلوگیری از سو تغذیه در نوزادان ، زنان باردار و شیرده است.
  • مورینگا در فصل بارندگی (مربوط به دوره گرسنگی است)برگهای بیشتری تولید می کند .
  • رشد ، پردازش و افزودن مورینگا به وعده غذایی (چای ، غذا ، سوپ ، …) آسان است.
  • پودر خشک مورینگا را می توان در بازارهای مورد نیاز فروخت .
ترکیبات مورینگا
بخشی از ترکیبات موجود در هر ۱۰۰ گرم پودر مورینگا

 

مشخصات موردنیاز برای کشت درخت مورینگا اولیفیرا:

کشت درخت مورینگا

مشخصات مکان کشت :

قبل از کاشت درخت مورینگا لازم است در مورد مکان کشت اطمینان داشته باشید. مورینگا درختی است که رشد سریع داشته و تحمل شرایط محیطی گسترده ای دارد. دمای بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد بهترین است ، اما می تواند تا دمای ۴۸ درجه سانتیگراد در سایه را تحمل کند و همچنین می تواند در شرایط یخ زدگی خفیف زنده بماند.

میزان بارندگی سالانه ۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر باشد . بهترین منطقه در ارتفاعات کمتر از  ۶۰۰ متر است  اما می تواند در ارتفاعات تا ۱۲۰۰ متر در مناطق استوایی رشد کند(بیشتر بخوانید.)

خاک لوم (رس،شن،سیلت) با نور کامل خورشید یا خاک لوم شنی خوب زهکشی شده برای مورینگا مناسب است. از خاکهای رسی که در هنگام رطوبت چسبناک می شوند و یا و در هنگام خشک شدن بسیار سخت است خودداری کنید. مورینگا در شرایط آبیاری طولانی مدت ( غرق آبی زیاد ) و زهکشی نامناسب زنده نمی ماند.

نحوه تکثیر از طریق کشت بذر ، پیوند و یا قلمه زنی می باشد. بذر در عرض ۲ هفته جوانه میزند ، و نهال درخت پس از حدود ۲ سال گل می دهد.

برای مطالعه بیشتر ۱ ۲ 

 

تکثیر مورینگا:

کاشت درخت مورینگا بذر
نهال مورینگا ۳۵ روزه

دستورالعمل های کشت بذر مورینگا :

گودالی پهن به عمق حدود ۵۰ سانتی متر را حفر کنید.( ۵۰ در ۵۰ ) کود کمپوست یا کود را به میزان ۵ کیلوگرم در هر گودال قبل از کاشت بذر با خاک سطحی مخلوط کنید. در هر گودال در عمق ۲ سانتی متری یک یا دو بذر مورینگا بکارید . بذرها ۵ الی ۱۲ روز بعد کاشتن جوانه می زنند. اگر دو دانه جوانه زد ، نهال ضعیف تر را زمانی که به حدود ۳۰ سانتی متر می رسند حذف کنید.( ادامه مطلب )

برای تولید بذر ، برگ و غلاف : فاصله ۳ تا ۵ متری بین کشت ها قرار دهید.

به منظور تولید انبوه برگ : فاصله ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری در ردیف های ۳۰ تا ۵۰ سانتی متری مناسب است.

 مورینگا در اکثر خاک ها بدون افزودن کود رشد خوبی دارد. با این حال ، برای رشد مطلوب و عملکرد بهتر ، کود دهی در زمان کاشت و حداقل یک بار سالیانه قبل از فصل بارندگی توصیه می شود.

کاشت درخت مورینگا از طریق بذر بسیار بهتر و امکان به ثمر رسیدن بیشتر است.

در اطراف درخت ( ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری ) گودالی حفر کنید و  تقریباً ۳۰۰ گرم کود ازت تجاری برای هر درخت بپاشید . یا کود کمپوست و یا کود ترکیب شده با گیاه ( کود گیاهی ) به میزان ۱ تا ۲ کیلوگرم برای هر درخت استفاده کنید.برای رشد بهینه توصیه می شود در ۳ ماه اول پس از کشت بذر به طور منظم آبیاری کنید. پس از رشد اولیه مورینگا به ندرت به آبیاری احتیاج دارد مگر اینکه پژمردگی مداوم مشهود باشد.

کشت انبوه نهال مورینگا :

نهال را در سینی ، گلدان های جداگانه ، کیسه های پلاستیکی یا بسترهای بذر  با زهکشی مناسب کشت کنید.

خاک مناسب برای تولید نهال : پیت ماس ، خاک گلدان تجاری ،  خاک ترکیب شده با ماسه و پوسته گیاهان و کمپوست باشد و آبیاری باید هر روز صبح در صورت لزوم انجام شود ( سطح خاک مرطوب باشد کافی است ) همچنین حداقل یک ماه پس از کاشت می توانید نهال را در زمین اصلی کشت کنید.

قلمه زنی درخت مورینگا:

کاشت درخت مورینگا از طریق قلمه زنی رشد سریعتری نسبت به کشت بذر دارد اما ریشه کم عمق رشد می کند . احتمال ابتلا به تنش رطوبت و یا آسیب دیدن در برابر باد در این روش بیشتر می شود.

از قلمه هایی به طول ۴۵-۱۵۰ سانتی متر با قطرهای ۴-۱۶ سانتی متر و حداقل یک ساله برای قلمه زنی استفاده کنید. حدود یک سوم از قلمه را در خاک نرم فرو کنید.

قلمه ها را می توان ۳ روز قبل از کشت در محل مناسب نگهداری کرد. خاک را به صورت مرتب مرطوب نگه دارید ( اما خیس نکنید ) قلمه های تازه کاشته شده را بلافاصله پس از کاشت آبیاری کنید تا ریشه سریعتر رشد کند. در آب و هوای خشک در دو ماه اول به صورت مرتب آبیاری لازم است.

 

هرس کردن مورینگا چگونه است؟

برای افزایش شاخه ، افزایش عملکرد و تسهیل برداشت باید مورینگا اصلاح شود.( چرا )

 اگر درخت را بدون برش تنه اصلی هرس کنید ، درخت به صورت مستقیم و سریع رشد میکند و  برگها و غلافها فقط روی ساقه اولیه پدیدار می شود.

برای کمک به افزایش تولید شاخه ها و غلاف ها که از زمین به راحتی قابل دسترسی هستند ، شاخه های در حال رشد بالای درخت ( ۱۰ سانتی متر بالایی ) را پس از ۳ تا ۵ ماه که ارتفاع درخت بین ۶۰ سانتی متر تا یک متر رشد کرده ، هرس کنید.

پس از آن ، نوک ( ۱۰ سانتی متر ) شاخه های در حال رشد ( شاخه های جوان ۲۰ سانتی متری )  را برش دهید تا درخت بوته ای شود.

 

نکته : حتما از چاقوی تیز برای برش استفاده کنید. شاخه های جدید از زیر شاخه های هرس شده رشد می کنند.

هرس کردن مورینگا
شاخه های جدید از زیر شاخه هرس شده قبلی رشد می کند.

برداشت برگ مورینگا:

برگ ها را می توان پس از رسیدن ارتفاع درخت به حداقل ۱.۵ تا ۲ متر ( بسته به نوع کشت و آبیاری  و هرس کردن بین ۶ ماه تا یک سال زمان می برد.)  برداشت کرد. برگ ها را با چسباندن ساقه به شاخه برداشت کنید. هرس شاخه های جوان باعث پیشرفت شاخه های جانبی شده و درخت به صورت بوته ای رشد می کند.

به درخت اجازه دهید تا زمان برداشت بعدی تعدادی شاخه جدید تولید کند و شاخه های قدیمی تر رشد بیشتری کنند.  برگ های قدیمی را می توان از ساقه های سفت و سخت برداشت کرد که برای تهیه پودر برگ خشک مناسب تر است.

اگر به صورت انبوه کاشت درخت مورینگا را  انجام می دهید برای برداشت باید گیاه را در ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری ببرید. درختان مورینگا معمولا بعد از دو سالگی به صورت سالانه و در بعضی مناطق دوبار در سال گل و میوه می دهند. غلاف ها را وقتی جوان ، لطیف و سبز هستند و قطر آنها حدود ۱ سانتی متر است ، برداشت کنید و مانند لوبیا سبز مصرف کنید. غلاف های قدیمی رشته ای هستند و پوسته ای سخت ایجاد می کنند ، اما تفاله و دانه های نارس آنها تا کمی قبل از شروع فرآیند قابلیت مصرف خوراکی دارند.

 گلهای خشک شده برای تهیه چای مناسب هستند . بذر های مورینگا دوره خواب ندارند ، بنابراین می توان آنها را به محض بلوغ کاشت و توانایی جوانه زنی را تا یک سال حفظ خواهند کرد.

نحوه خشک کردن اصولی برگ های مورینگا

برداشت مورینگا
شاخه های مورینگا تازه برداشت شده
عضویت
اطلاع از
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
همه کامنتها را نشان بده
مریم
مریم
7 ماه قبل

بسیار ممنون از مطالب خوبتون

بهزاد هرمزی
بهزاد هرمزی
7 ماه قبل

جالبه که این گیاه در منطقه ما رشد میکنه اما من تا حالا ندیدمش. امکان سفارش تعداد اندک بذر هم هست؟

احسان
احسان
6 ماه قبل

با سلام
آیا این گیاه در مناطق مرکزی ایران که هوای گرم و خشک داره ، رشد میکنه؟

احسان پویا
6 ماه قبل
پاسخ به  احسان

سلام خدمت شما
منظورتون از رشد کردن کشت آن برای برداشت و فروش هست باید عرض کنم خیر مناسب این آب و هوا نیست ولی اگر منظور شما کشت در گلدان است بله میتوان در گلدان کاشت ولی در آب و هوای خشک رشد بالایی نخواهد داشت.

نیما
نیما
5 ماه قبل

سلام میخواستم بدونم این گیاه برای منظور برداشت و فروش برگ درفضای باز منطقه ی شمال (مازندران)رشد کافی رو خواهد داشت؟ یا نیاز به محیط گلخونه ای داره

احسان پویا
5 ماه قبل
پاسخ به  نیما

سلام و احترام
در بررسی های تیم تحقیقات ایران مورینگا نتیجه به این صورت بوده است که به جز استانهای جنوب کشور که همزمان دمای آنها در همه فصول بالاست و به اندازه کافی شرجی است بقیه استانها ایران شرایط کاشت به گونه ای که صرفه اقتصادی داشته باشد را ندارند.

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
سوالی دارید؟از من بپرسید
8
0
نظرات شما را دوست خواهند داشت،کامنت بگذارید!x
()
x